Hvalpe kan undgå aflivning, og voksne kamphunde kan slippe for mundkurv, hvis ejeren fifler med registreringen af hundenes race. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.
Siden den nye hundelov trådte i kraft 1. juli og gjorde 13 hunderacer ulovlige, har Dansk Hunderegister oplevet flere eksempler på voksne muskelhunde, der omregistreres, så de ikke længere tilhører en af de ulovlige hunderacer.
- Vi har omregistreret racen på en håndfuld hunde, siden loven trådte i kraft. Hvis dyrlægen skriver, at hundens race blev registreret forkert i første omgang, er vi nødt til at tage det for gode varer, siger Ivan Nørgaard, sekretariatschef i Dansk Hunderegister.
Også ejere af nyfødte hvalpe, der tilhører en ulovlig race, kan omgå loven ved at få hunden registreret som en anden og lovlig race.
- Loven kan blive nærmest umulig at håndhæve, og vi mener slet ikke, at den virker i forhold til at begrænse angreb fra kamphunde. Tværtimod mener vi, at den har en masse bivirkninger, som går ud over den almindelige hundeejer, siger formanden for Den Danske Dyrlægeforening, Arne Skjoldager.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned