* Aftalen er indgået mellem Frelsens Hær, Stenbroens Jurister, Gadejuristen, Hus Forbi, Rådet for Socialt Udsatte, SAND - de hjemløses landsorganisation, SIND - Landsforeningen for psykisk sundhed, Finans Danmark, KL og Erhvervsministeriet. En lang række banker er medlemmer af Finans Danmark, heriblandt Nordea og Danske Bank.
* I aftalen er de blevet enige om at "hjælpe hjemløse og lignende udsatte borgere med at få adgang til en basal betalingskonto".
* Det skal blandt andet ske ved at styrke samarbejdet mellem banker, kommuner og organisationer.
* Som led i samarbejdet skal der nedsættes et forum, hvor problemstillingerne angående adgang til en bankkonto skal drøftes, og hvor løsninger kan udvikles.
* Der skal udarbejdes en vejledning om hjemløse og udsatte borgeres adgang til en betalingskonto. Den skal udbredes til banker, kommuner og borgere.
* Finans Danmark har sagt, at blandt deres medlemmer er der en opfattelse af, at hjemløse ikke behøver en erhvervskonto til deres indtægter fra Hus Forbi-salg. Det har tidligere været et problem, at Hus Forbi-sælgere har mistet adgang til deres bankkonti, fordi de har solgt Hus Forbi uden at have en erhvervsregistrering.
* Der skal gøres status på aftalen efter to år.
Kilde: Erhvervsministeriet.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker