Aftenens EM-vejr bliver tørt men koldt
Fodboldfesten er i fuld gang, og onsdag aften er ingen undtagelse, når Danmark forhåbentlig spiller sig i kvartfinalen i EM-kampen mod Portugal, som Danmark både besejrede og tabte til i EM-kvalifikationen.
Danske Spil tror mest på, at Portugal vinder og giver pengene 1,9 gange igen, hvis det sker. Sejr til Danmark giver pengene 3,95 gange igen. Men det danske hold var jo heller ikke favorit, da det slog Holland. Alt kan ske.
Klokken 18 mødes de to hold, og skal man se kampen udendørs sammen med tusindvis af andre danskere på de mange storskærme, der er stillet op over hele landet, så lover DMI helt overvejende tørvejr.
- Det klart mest sandsynligt er, at det bliver tørvejr. Som en helgardering må jeg sige, at der kan komme en enkelt regndråbe. Vejret i Danmark er jo forskelligt, så det kan ske, siger vagtchef hos DMI, Jørgen Thomsen.
Sol bliver der til gengæld ikke meget af. Himlen vil være overskyet, og vinden kølig.
- Temperaturerne i vest kommer ikke over 12-13 grader, i øst vil de være lidt højere omkring 15 grader, siger Jørgen Thomsen, der råder folk til at tage en varm trøje og en vindjakke med, for det bliver en kølig aften.
Næste kamp er den 17. juni. Her venter Tyskland i den sidste gruppekamp, og den kamp bliver spillet klokken 20:45.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned