Alt peger mod supersygehus i Køge

Godt en time inde i tirsdagens afgørende møde i Region Sjælland tegner alt som ventet på, at regionens fremtidige supersygehus bliver placeret i Køge.

Et flertal i både den socialdemokratiske gruppe og Venstre-gruppen går ind for Køge-modellen, oplyser de to partiers formænd i deres oplæg.

De to partier har hver 12 mandater i det 41 mand store regionsråd. Også Dansk Folkepartis tre mandater støtter Køge-modellen. Det radikale medlem af rådet, Knud Munksgaard, er ligeledes tilhænger af Køge-modellen.

Det betyder, at det stort set står fast, at det bliver Køge-modellen, der bliver vinderen, når regionsrådsmedlemmerne skal stemme om de fire modeller: Køge-, Næstved-, Ringsted- eller Roskilde-modellen.

Hver model indeholder også placeringen af en række akut- og nærsygehuse. Hvis Køge-modellen bliver valgt, bliver akutsygehusene placeret i Slagelse, Holbæk og Nykøbing Falster, samt nærsygehuse i Næstved og Roskilde.

Den socialdemokratiske ordfører Nicolai Nicolaisen lægger blandt andet vægt på, at der er bedre muligheder for at tiltrække personale til et supersygehus i Køge.

Jens Stenbæk, formand for Venstres gruppe, mener, at Køge-modellen er bedst, når det kommer til nærhed, fordi modellen indebærer, at de tre akutsygehuse får en optimal placering i forhold til de akutte patienter. Også Økonomisk er modellen bedst, mener han.

Et flertal på seks af SF's otte medlemmer i regionsrådet stemmer for Næstved-modellen.

- Det er den model, der giver den bedste balance, og som tager bedst hensyn til de svageste patientgrupper, siger SF's gruppeformand, Flemming Stenild.

Regionsrådets tre konservative medlemmer peger på Ringsted.

/ritzau/

Et flertal af S-gruppen og V-gruppen stemmer tirsdag for et nyt supersygehus i Køge. Også DF's fire medlemmer peger på Køge. Dermed er Køge storfavorit.

Offentliggjort Sidst opdateret