Andel af dansk børne-tv på DR faldet

Danmarks Radio skruede sidste år op for nyhedsdækningen, mens der - i hvert fald relativt set - blev længere mellem de danskproducerede udsendelser for børn.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det fastslår Radio- og tv-nævnet i en gennemgang af DR's public service-kontrakt for 2011.

Samlet set opfylder DR ifølge Radio- og tv-nævnet sin kontrakt med kulturministeren.

DR har især opgraderet den internationale nyhedsdækning, anfører nævnet, og samlet set producerer Danmarks Radio flere timers nyheder, end public service-kontrakten egentlig kræver.

Dog anfører tv-nævnet, at andelen af "tv-programmer af dansk oprindelse" til børn faldt fra 43,5 procent i 2008 til 33,4 procent i 2011.

Det betegner nævnet som "lidt trist", selvom der ikke stilles krav til netop dette punkt i public-service-kontrakten.

Desuden konstateres det, at DR har "et relativt stort efterslæb" i forhold til engagementet i dansk filmproduktion. Til det skriver Radio- og tv-nævnets formand, Christian Scherfig:

- Det er først ved kontraktens udløb (i 2014, red.), det kan vurderes, om DR har opfyldt kontrakten på dette område, men Nævnet gør opmærksom på det relative efterslæb og opfordrer DR til en øget indsats.

/ritzau/