* I 2004 udgjorde naturgas 25 procent af det danske energiforbrug, men i 2021 var det faldet til 12 procent.
* Efter krigen i Ukraine er det faldet yderligere, da mange har sparet på grund af høje priser og frygten for energimangel.
* Cirka 360.000 kunder er tilsluttet gasnettet. Langt de fleste er husejere, og omkring hver syvende bolig opvarmes med gas.
* Industrien står dog for cirka en tredjedel af det samlede gasforbrug - særligt fremstillingsindustrien.
* Gas spiller en mindre rolle i Danmark end i for eksempel Tyskland, og vi har en høj forsyningssikkerhed for gas.
* Det skyldes, at vi er koblet til det europæiske gasnet, har to gaslagre og en stor produktion af biogas.
* Biogas fremstilles af gødning og andet organisk restmateriale. Det har vi haft mere af i gasnettet under krigen i Ukraine.
Kilder: Gasfakta og Energistyrelsen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned