Andreas Mogensen er tilbage på Jorden efter et halvt år i rummet
Søndag overlod Andreas Mogensen kommandørtjansen til sin efterfølger på Den Internationale Rumstation, ISS, kosmonauten Oleg Kononenko. Tirsdag formiddag er Mogensen og hans tre kolleger tilbage på Jorden. Foto: Handout/Ritzau Scanpix
Tirsdag formiddag er Mogensen og tre andre astronauter, som har været på ISS, landet i havet ved Florida.
Ritzau Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Den danske astronaut Andreas Mogensen er tilbage på Jorden igen efter omkring et halvt år i rummet.
Det viser en livesending fra det amerikanske rumfartsagentur, Nasa.
Han er sammen med tre kolleger landet i vandet ud for Floridas kyst.
Værten på Nasas live-tv bekræfter landingen med ordenen "Dragon splashdown".
Det er en henvisning til astronauterne fartøj, som hedder "Crew Dragon Endurance". Med "splashdown" henvises til landingen på havet.
Annonce
Ifølge Nasa har hele forløbet omkring landingen kørt fuldstændig efter planen. Selv vejret og havets tilstand var lige, som man kunne have håbet.
Rumkapslen med de fire astronauter blev mandag eftermiddag afkoblet fra Den Internationale Rumstation (ISS).
Herefter satte de kurs mod Jorden, hvor de altså er landet omkring 18 timer senere.
Kort efter landingen ankom redningsfartøjer til rumkapslen og de fire astronauter for at hjælpe dem ud af kapslen.
Efterfølgende blev kapslen trukket ombord på et skib.
De fire astronauter skal gennem forskellige lægetjek og undersøgelser, inden de kan rejse hjem til deres respektive hjemlande.
Mandag forklarede chefkonsulent ved DTU Space Per Lundahl Thomsen, at når fartøjet er blevet samlet op, vil astronauterne igen møde Jordens tyngdekraft.
Og det kan blive en ret voldsom oplevelse.
- Astronauterne får hjælp til at komme ud, for de har været vægtløse i et halvt år, og deres balancenerve fungerer ikke helt, som den skal.
Her ses Crew-7-besætningen, der tirsdag er landet på Jorden, ombord på SpaceX-skibet "Megan" kort tid efter landingen ud for Floridas kyst. Fra venstre ses Konstantin Borisov, Andreas Mogensen, Jasmin Moghbeli og Satoshi Furukawa. Foto: Nasa/Joel Kowsky/Ritzau Scanpix
- Man risikerer at blive svimmel og måske falde. Så derfor bliver astronauterne samlet op og anbragt på en båre, og derefter skal de gennemgå en række medicinske tjek, forklarede Per Lundahl Thomsen forud for landingen.
Annonce
Billeder fra Nasa viser, at Andreas Mogensen som den første af astronauterne blev hjulpet ud af kapslen. Han havde brug for en hjælpende hånd, fordi kroppen er medtaget og skal vænne sig til tyngdekraften.
Herefter blev han rullet væk i en form for kørestol, mens han vendte tommelfingeren op.
Under sit ophold på ISS, som har varet siden 26. august sidste år, har Mogensen været med til at udføre ti forskellige forsøg.
Blandt andet har han filmet tordenvejr med et speciallavet kamera, der kan give billedinformation op til 100.000 gange i sekundet.
Derudover har Mogensen været med til at afprøve en 3D-metalprinter og bruge Virtual Reality til motion og til at styrke mental sundhed i rummet.
Det var anden gang, at Andreas Mogensen var på Den Internationale Rumstation.
Efter at rumkapslen "Crew Dragon Endurance" landede i vandet ud for Floridas kyst tirsdag formiddag dansk tid, sejlede redningsfartøjer ud til kapslen for at få den bragt ombord på skibet "Megan". Foto: Joel Kowsky Handout/Ritzau Scanpix
Seneste artikler
Kommunen stod ved døren: - Vi var skjult
Et mausoleum over dansk sukkerproduktion
Forfatteren bag Badehotellet og Krøniken er død - 78 år
Pless jubler: Lykkelig for, at hun fortsætter
Jimmy hejser flaget: Veteraner kommer på finansloven
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Kraftig brand i villa
Sukkerdirektør svarer: Hvad nu med Nakskov og Nykøbing?
16-årig overfaldet med kniv ved skole
Klimaminister tager afstand fra gasrør til Lolland efter lukket fabrik