Anker Boye holder skindet på næsen i Odense
Meget tyder på, at Odenses borgmester i sammenlagt 16 år Anker Boye (S) rider stormen af i landets tredjestørste by og sikrer sig en periode mere i borgmesterstolen.
Ifølge DR's exitprognose går Socialdemokraterne i den fynske hovedstad kun et enkelt mandat tilbage fra 10 til ni.
Det er et resultat, som den lokale avis Fyens Stiftstidende på forhånd betegnede som en sejr for Boye, hvis det lykkedes.
Samtidig går SF ganske vist tilbage fra seks til to mandater. Men det modsvares af en fremgang på to mandater til Enhedslisten, og så kommer De Radikale, som Anker Boye på forhånd har allieret sig med, også i byrådet med to mandater.
Dermed har den røde blok tilsammen 16 ud af 29 pladser, og så hjælper det ikke Venstre med den unge kvindelige udfordrer Jane Jegind i spidsen, at partiet får et flot valg med en fremgang fra tre til syv mandater.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde