Ansøgninger oversvømmer ingeniørstudier landet over
Samtlige af landets ingeniørstudier melder om markant stigning i antallet af ansøgere.
Igen i år har flere søgt ingeniørstudiet som deres første prioritet gennem kvote 1.
Foreløbige tal viser en fremgang i forhold til 2015 på omkring 10 procent på tværs af uddannelsesstederne.
Tallene bringer ikke overraskende smilet frem hos formanden for ingeniørerne.
- Vi er altid forsigtige med at sige, hvad ansøgningstallet betyder for det endelige optag i september. Men tendensen mener vi ikke, at man kan tage fejl af, siger Thomas Damkjær Petersen, formand for den tekniske alliance Engineer the Future og Ingeniørforeningen, IDA.
Han forklarer den store interesse for faget med den øgede opmærksomhed på jobmulighederne.
- De unge får i stigende grad øjnene op for de muligheder og den jobsikkerhed, der ligger i ingeniørkarrieren.
Alene på DTU har 2816 søgt ind på en af institutionens diplom- og civilingeniøruddannelser som førsteprioritet. Det er en fremgang på 11 procent i forhold til 2015.
- Ingeniørfærdigheder som kreativitet og innovation bliver efterspurgt i stadig flere brancher og sammenhænge. Derfor er vi - særligt i en tid med faldende ungdomsårgange og udsigt til ingeniørmangel - glade for den øgede søgning til vores uddannelser, siger Martin Vigild.
Han er dekan for bacheloruddannelserne og studiemiljø på DTU.
Dansk Industri og Ingeniørforeningen lavede sidste år en prognose. Den viste, at Danmark kommer til at mangle 9300 ingeniører i 2025.
De præcise overblik over antallet af ansøgere på de videregående uddannelser bliver offentliggjort fra Uddannelses- og Forskningsministeriet senere onsdag.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker