Århus eller Aarhus

Århus dropper måske bolle-å og omdøber sig til Aarhus fra årsskiftet.

Det forslag har byrådets magistrat af rådmænd besluttet at sende ud til høring blandt borgerne inden en eventuel byrådsvedtagelse.

På forhånd er et flertal i byrådet med på idéen fra borgmesteren, Nicolai Wammen (S). Venstre og De Konservative har taget forbehold.

Meningen er, at Århus skal styrke sit internationale image ved at droppe den danske stavemåde til fordel for det mere internetvenlige dobbelt-a. Det skal give byen større synlighed og gennemslagskraft, siger borgmesteren.

- Øget kendskabsgrad er en forudsætning for, at byrådets og byens vision om at være et nationalt vækstcenter med international gennemslagskraft kan realiseres, skriver Nicolai Wammen i en pressemeddelelse.

Borgerne, organisationer, råd og nævn bliver hørt i perioden 7. juni til 15 august.

Byrådet stemte i 1991 om et lignende forslag. Da var 22 byrådsmedlemmer imod, mens fem var for. Et enkelt byrådsmedlem undlod at stemme.

/ritzau/

Et byrådsflertal i Århus er stemt for at omdøbe byen med et dobbelt-a. Borgerne skal nu høres om forslaget.

Offentliggjort Sidst opdateret