Asbjørns vej ind i projektet

Offentliggjort

* Det var Asbjørn Cortnum Jørgensens specialevejleder, Thomas Corydon, som foreslog ham at hoppe med på projektet.

* Vejlederens kollega havde netop fået penge til projektet, og da Asbjørn Cortnum Jørgensen læste det igennem, var han ikke i tvivl om, at han ville være med. I begyndelsen interesserede han sig mest for genterapi, men i løbet af uddannelsen fik han øjnene op for øjensygdomme.

* Projektet er et samarbejde mellem hans hovedvejleder, adjunkt Rasmus Schmidt Davidsen fra Institut for Elektro- og Computerteknologi, og professor Thomas Corydon fra Institut for Biomedicin, begge fra Aarhus Universitet.

Kilde: Asbjørn Cortnum Jørgensen, ph.d.-studerende, Aarhus Universitet.

Videnskab.dk

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.