Svend Auken begraves mandag i København. Det bliver Århus' biskop, Kjeld Holm, der skal stå for begravelsen i Slotskirken ved Christiansborg.
Svend Aukens begravelse finder sted på mandag i næste uge efter familiens ønske, oplyser biskop i Århus, Kjeld Holm, der skal prædike ved begravelsen i København.
Svend Auken, der døde natten til tirsdag efter længere tids sygdom, valgte selv sin mangeårige ven, til at forestå sin begravelse.
- Det starter med en mindegudstjeneste i Slotskirken, som jeg skal stå for, mens søsteren Margrethe Auken skal foretage jordpåkastelsen i Frederiksberg Kirke, siger Kjeld Holm.
Det bliver en offentlig begravelse. Begge kirker kan rumme mange mennesker.
- Det vil heller ikke være i Svend Aukens ånd at holde det i stilhed, siger biskoppen, der har kendt Auken personligt siden 1971, da de begge stillede op til Folketinget. Dengang var Kjeld Holm SF'er, men i midten af 1980'erne skiftede han til Socialdemokraterne netop på grund af Svend Auken.
- Vi har kendt hinanden i uendelig mange år, og både menneskeligt, venskabsmæssigt og politisk var vi meget på bølgelængde. Vi sad ikke lårene af hinanden, men når vi mødtes havde vi det altid, som om vi lige havde sagt farvel til hinanden i går, siger Kjeld Holm.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned