Avis: EU efterforsker dansk professor for millionsnyd
Professor og centerleder Bente Klarlund Pedersen er endnu en gang havnet i en sag om fusk med sin forskning, skriver MetroXpress.
Siden august 2013 har EU efterforsket, om der er foregået økonomiske uregelmæssigheder i Bente Klarlunds del af EU-projektet MYOAGE, som bliver støttet med 83 millioner skattekroner.
I en mail til MetroXpress bekræfter lederen af EU-Kommisionens enhed for medicinsk forskning, Maria Jose Vidal-Ragout, at de stadig efterforsker anmeldelsen for bedrageri med forskningsmidler.
- Ja, vi er netop ved at efterforske disse anklager. Vores efterforskning er i gang og afhængig af resultatet vil det kræve nærmere undersøgelse, skriver hun til avisen.
Det er Bente Klarlund Pedersens tidligere partner - den engelske professor Jamie Timmons -, der har meldt den danske sundhedsforsker til EU for at "kræve penge" af EU-projektet "på en svigagtig måde". Anmeldelsen skete den 14. august sidste år.
Blandt andet er forskningen bag tre videnskabelige artikler af Bente Klarlund ifølge anmeldelsen lavet, inden pengene blev bevilget.
I anmeldelsen fremgår det endvidere, at pengene er brugt til forskning, som de slet ikke er bevilget til. Ifølge anmeldelsen, som MetroXpress er i besiddelse af, giver det "to tilfælde af mulig snyd".
Professor i klinisk mikrobiologi Niels Høiby fra Rigshospitalet mener, at sagen bør undersøges nærmere.
- Jeg synes, anmeldelsen er seriøs og ikke kan afvises. Derfor skal hvert punkt undersøges og gendrives, siger han til MetroXpress.
Bente Klarlund Pedersen afviser kritikken og påpeger, at det kun er en lille del af forskningsprojektet, der vedrører hende. Også 18 andre EU-forskningsenheder deltager.
- Det er hele konsortiet, som man undersøger på baggrund af Jamie Timmons henvendelse. Her er vi kun en lille brik, siger hun til MetroXpress.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker