Avis: Liberia kræver Brügger udleveret

Liberias præsident, modtageren af Nobels fredspris Ellen Johnson Sirleaf, tager for første gang bladet fra munden i sagen om journalist Mads Brüggers dokumentarfilm "Ambassadøren".

Offentliggjort Sidst opdateret

Det skriver politiken.dk.

Forleden skrev landets informationsministerium i en pressemeddelelse, at det vil lægge sag an mod Mads Brügger, hvis "handling ikke kun (er) amoralsk, men kriminel og fornærmende for Liberias ledelse og folk".

I dag gentager landets præsident, nobelpristageren Ellen Johnson Sirleaf, kritikken i et langt interview med Liberias førende avis, Frontpage Africa.

- Mr. Cortzen er en bedrager, en kriminel, konstaterer præsident Sirleaf og undrer sig over, at Mads Brügger kunne slippe igennem det liberianske godkendelsessystem.

Præsident Sirleaf understreger i interviewet, at Mads Brügger ikke kommer til at slippe af sted med diplomatsvindlen, hvis det står til hende.

- Så vi kommer efter ham og den rådgivningsservice, som udsteder falske dokumenter i Liberias og andre afrikanske landes navn, siger hun til Frontpage Africa.

- Vi går efter ham, og hvis der er nogen måde, vi kan få ham udleveret på, vil vi få ham herned, siger hun.

I "Ambassadøren" bestikker Mads Brügger sig til et diplomatstatus, der skal give ham adgang til Den Centralafrikanske Republiks diamanter.

Og ifølge Brügger selv er han nærmest at regne for en gave sendt fra himlen til Liberia:

- Som jeg selv ser det, er jeg det bedste, der er sket for den liberianske udenrigstjeneste i mands minde, siger han til filmmagasinet Ekko.

- Så det havde været på sin plads, hvis præsidenten havde bekræftet og forlænget min position som ambassadør uden portefølje i stedet for at kalde mig kriminel og kræve mig udleveret, siger han.

/ritzau/