Avis: Springsteen er klar til Roskilde

Bruce Springsteen og hans E-Street Band bliver hovednavnet på næste års Roskilde Festival.

Det skriver B.T.

Avisen har ikke kunnet få nyheden officielt bekræftet, men henviser til samtaler med flere kilder i musikbranchen.

Personalet på rockstjernens managementkontor lader en dør stå på klem.

- Vi vil ikke bekræfte noget før den officielle afsløring senere på ugen. Men vi afviser det heller ikke, lyder kommentaren.

Billetsalget til næste års Roskilde Festival åbner i næste uge, og med Bruce Springsteen på plakaten vil der uden tvivl blive kamp om billetterne.

Springsteen har gennem årene givet mange koncerter i Danmark, men aldrig spillet i Roskilde.

Næste års festival finder sted i dagene 5. - 8. juli.

Umiddelbart passer disse dage fint med den overordnede tidsplan for den Europa-turné, som Springsteen offentliggjorde i sidste uge.

Turnéen finder sted fra midten af maj til slutningen af juli. Enkelte koncerter i Europa er allerede bekræftet, og på Bruce Springsteens hjemmeside hedder det, at de øvrige vil blive offentliggjort "om kort tid".

/ritzau/

Bruce Springsteen bliver ifølge B.T. hovednavn på næste års Roskilde Festival. Billetsalget åbner i næste uge.

Offentliggjort Sidst opdateret