Justitsminister Lars Barfoed (K) undrer sig over en udtalelse fra sin partifælle, den konservative politiske ordfører, Henriette Kjær.
I et interview til magasinet Ræson siger Henriette Kjær, at hun har "det dårligt med dele af terrorlovene".
- Som borgerligt menneske bryder jeg mig ikke om, at ens telefon kan blive aflyttet uden en dommerkendelse, siger Henriette Kjær til Ræson.
Men det er ikke rigtigt, at ens telefon kan blive aflyttet uden en dommerkendelse, siger Lars Barfoed.
- Jeg kan jo ikke sige, hvad hun har tænkt på, men jeg kan bare sige, at det kan man heller ikke. Den ændring, der skete, var, at man kunne få en dommerkendelse til at aflytte en person, hvor det før var det enkelte telefonnummer, dommerkendelsen gik på, siger Lars Barfoed til Ritzau.
Henriette Kjær siger, at hun heller ikke er stolt af knivforbuddet.
- Det blev vedtaget i en panikkontekst, efter at en ung mand blev stukket ned på Strøget. Så laver man et knivforbud, der kriminaliserer rigtig mange mennesker. Sådan et samfund ønsker jeg ikke, siger hun.
Heller ikke her får Henriette Kjær opbakning fra justitsministeren.
- Personligt vil jeg ikke sige, at det var panik. Vi handlede resolut i forhold til, at der var flere og flere truende situationer, hvor folk gik med kniv. Vi skærpede sanktionerne, men ikke reglerne om, hvor man måtte gå med kniv, siger Lars Barfoed.
Den såkaldte terrorpakke blev vedtaget i 2002 og revideret i 2006. Skærpelsen af knivloven blev vedtaget i 2008. Hver gang har det været en konservativ politiker, der har været justitsminister.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub