Justitsminister Lars Barfoed (K) vil efter sommerferien komme med et samlet forslag, der skal beskytte ofre for stalkere og chikane. Målet er blandt andet, at straffen til gerningsmændene skal forhøjes.
- Jeg er meget optaget af, hvordan vi kan styrke indsatsen for at beskytte personer, som bliver udsat for chikane eller forfølgelse fra en tidligere samlever, siger ministeren i en pressemeddelelse og tilføjer:
- Og jeg mener også, at vi må se på, hvordan vi sikrer, at straffen til gerningsmanden kan forhøjes, hvis der er tale om stalking - altså systematisk og vedvarende chikane eller forfølgelse.
Strafferetsplejeudvalget er netop kommet med forslag til ministeren om, hvad der kan gøres for styrke indsatsen og beskytte ofrene. Betænkningen er nu sendt til høring, blandt andet hos Dansk Anti-Stalking-Forening.
Her glæder formanden sig over, at arbejdet endelig skrider frem.
- Det er positivt, at betænkningen nu er kommet. Det viser, at der nu kommer skred i tingene, siger Lise Linn Larsen, der er psykoterapeut og selv har været offer for en stalker.
Uden at have nærlæst forslagene, peger hun dog på, at udvalgets betænkning har flere mangler.
- Når jeg umiddelbart ser på forslagene, er der flere ting, jeg savner. En stalker bliver ved og accepterer ikke et tilhold, derfor er det nødvendigt med højere straf og en bedre retsstilling for ofrene, siger hun og efterlyser mulighed for en behandlingsdom til stalkere.
- Jeg håber, at vi får en særskilt lovbestemmelse, altså en stalking-paragraf, som man kan handle efter.
Udvalget foreslår blandt andet, at det skal være muligt at udstede opholdsforbud, og at Retsplejeloven skal ændres, så det bliver nemmere for politiet at fange gerningsmændene.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned