Nicklas Bendtner skabte en del forvirring, da han kort inden sæsonstarten i den engelske Premier League besluttede sig for at skifte til et nyt trøjenummer. Pludselige stod der 52 bag på landsholdsangriberens Arsenaltrøje, hvor der før stod 26.
Nummerskiftet fik Arsenalfans til at spøge med, at det var London-holdets manager, Arsène Wenger, som forlange det dobbelte af sin angriber i den kommende sæson. Men Bendtner forklarer nu, at det hænger noget anderledes sammen.
- Faktisk er mit yndlingsnummer 7. Men det bliver allerede brugt af Tomas (Rosicky, red). Så jeg besluttede mig for 52, da tallene tilsammen giver 7. Det lyder også meget bedre end 43. Jeg ville aldrig bruge 25, forklarer Nicklas Bendtner til hjemmesiden Arsenal-Mania.com.
I forbindelse med sit trøjeskift har angriberen lovet, at refundere pengene til de fans, der købte en Arsenal-trøje med det gamle nummer.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde