Bestil en forsker og få gratis viden om anti-age og kunstig intelligens
Under Forskningens Døgn er der et stort udbud af forskellige aktiviteter og emner, der både kan være relevante for børn og voksne (Arkivfoto). Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Som en del af Forskningens Døgn er det muligt at bestille en forsker, der kvit og frit giver foredrag.
Frem til den 14. marts er det muligt som en del af videnskabsfestivalen Forskningens Døgn at bestille en forsker til at holde foredrag i dit hjem, på din arbejdsplads eller noget helt tredje.
Det skriver Uddannelses- og Forskningsministeriet i en pressemeddelelse.
Anti-age, som er forsinkelse af aldringsprocessen, kunstig intelligens og stress er blot nogle af de over 200 emner, man gratis kan bestille foredrag til ved Forskningens Døgn.
I den sidste uge i april afholdes festivalen, som Uddannelses- og Forskningsministeriet står bag.
Bestil en forsker-ordningen er gratis og giver mulighed for, at man kan få en forsker ud til for eksempelvis ens eget hjem, en arbejdsplads eller det lokale bibliotek.
Præmissen er blot, at man kan samle mindst 20 personer, og at det er passende rammer.
Der er foredrag for flere aldre og forskellige interesser.
Man kan blandt andet opleve foredrag om eksisterende forskning om de kognitive omkostninger ved at udlicitere essentielle menneskelige egenskaber til fordel for kunstig intelligens.
Uddannelses- og Forskningsminister Christina Egelund (M) er glad for, at der i Danmark er forskere, der kan bidrage med ny viden.
- Jeg glæder mig over, at børn som voksne får mulighed for at blive inspireret af alt det, som forskerne i vores land arbejder med. Jeg håber, at mange vil benytte sig af muligheden for at suge ny viden til sig, lyder det fra ministeren.
Forskerne kan bestilles nu og frem til 14. marts. Foredrag afholdes mellem 22. og 27. april i festivalugen.
Forskningens Døgn afholdes en gang om året i uge 17. Igen i år foregår festivalen flere steder i landet.
Formålet med Forskningens Døgn er at styrke forståelsen af videnskabens rolle i at tackle de udfordringer, samfundet står overfor.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker