Vallensbæk Kommune er årets højdespringer. Kommunen skærer- ifølge Ritzaus opgørelse - ni procent af sin månedlige brugerbetaling til pasning af børnehavebørn.
- Hvor vi før havde én prisbørnehave og en på vuggestue, er en vuggestueplads nu blevet dyrere, så børnehavepladsen kunne blive billigere. Vi har delt det op, så forældrene kan se præcis, hvad det er, de betaler for, siger Henrik Rasmussen (K) om prisnedsættelsen.
Men der kan være flere grunde til, at prisen går nedad. I Svendborg Kommune er prisen faldet på alle kommunens pasningstilbud. Loven om dagtilbud siger, at forældrenes egenbetaling maksimalt må være 25 procent af den fulde omkostning.
- Vi gennemførte nogle besparelser sidste år, og da driftsomkostningerne blev lavere, gik egenbetalingen også ned, forklarer Hanne Klit (S), som er formand for børn- og unge- udvalget.
Ifølge Hanne Klit er besparelserne, så vidt det var muligt, gennemført på ledelsesniveau og spredt ud over større områder, så den enkelte institution lider mindst muligt.
Men spørger man formanden for den pædagogiske sektor i FOA, Jakob Sølvhøj, er de lavere priser ikke en god ting.
- Lavere forældrebetaling er jo slet og ret udtryk for, at der er blevet skåret ned, siger Jakob Sølvhøj. Han stoler ikke på de kommuner, der siger, at prisnedsættelsen er sket uden nedskæringer.
- Selvfølgelig kan de skære i de administrative opgaver, men ser vi på udviklingen i antallet af ansatte, kan jeg ikke forestille mig en nedskæring, der ikke skader kvaliteten, siger han.
På nuværende tidspunkt er der ikke nogen nedre grænse for normering i de danske børnehaver. Derfor kan de enkelte kommuner skære, som de selv finder bedst, uden hensyn til, hvad de gør i nabokommunen.
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker