En række biskopper håber, at i det mindste de irakiske børnefamilier bliver skånet for at blive tvunget tilbage til det urolige Irak.
En række biskopper lægger afstand til den natlige aktion mod de afviste irakiske asylansøgere i Brorsons Kirke i København, hvor 19 irakiske mænd blev anholdt. Biskopperne mener, at der er gjort for lidt for at give irakerne opholdstilladelse af humanitære grunde, ikke mindst børnefamilierne.
En række områder i Irak er præget af vold og terror, lyder advarslen fra FN.
Biskop Karsten Nissen, Viborg, påpeger, at loven sagtens kan overholdes ved at give humanitær opholdstilladelse, sådan som Norge og Sverige har givet til irakere med børn.
- Man kunne ønske sig mindre skråsikre politikere, siger han.
Biskop Erik Norman Svendsen, København, håber også, at børnefamilierne bliver skånet.
Han er "bedrøvet over, at de irakiske asylansøgeres lange lidelseshistorie fortsætter". Den kommende biskop i København, Peter Skov-Jakobsen håber også fortsat, at børnefamilierne får opholdstilladelse.
Czeslaw Kozon, biskop for den katolske kirke i København, mener, at man skal være "large" i sådanne situationer.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie