Nedturen på boligmarkedet har været hård ved de husejere, der købte, da priserne var højest, og som har været nødt til at sælge inden for det seneste halve år. Det skriver Søndagsavisen.
Ifølge en gennemgang, som Boliga.dk har foretaget for Søndagsavisen, drejer det sig om i alt 1206 handler, hvor de pågældende hussælgere tilsammen har mistet 435.000.000 kroner.
Det svarer til, at hver eneste af de berørte husstande i gennemsnit har tabt 360.000 kroner. Dertil skal lægges salær til ejendomsmægleren og ofte også andre omkostninger som for eksempel dobbelt husførelse.
Det er de dyreste boliger omkring København, som det er gået hårdest ud over. Hussælgere i Østsjælland, har i gennemsnit mistet 830.000 kroner, mens husejere i Nordsjælland i snit har tabt 715.000 kroner.
Ifølge Kim Valentin, der er privatøkonomisk rådgiver i Finanshuset i Fredensborg, kan de tabsgivende handler få stor betydning for sælgerne.
- Hvis man for eksempel skal skilles og kommer ud med et underskud på 500.000 kroner på boligsalget, så skal man ud at dække tabet med et banklån med en højere rente og en kortere løbetid på lånet. Og det kan ødelægge økonomien i mange år fremover, siger han.
Det største enkelttab er på en villa i Valby i København, som blev købt på toppen i 2006 for knapt 4,2 millioner kroner og som er solgt for nylig for 1,9 millioner kroner.
Det betyder, at ejeren har realiseret et tab på næsten 2,3 millioner kroner på fire år.
Regeringen forventer, at huspriserne vil stige med 1-1,5 procent i både 2010 og 2011 efter et fald i sidste år på 14 procent.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde