Borgmester maner til ro i fuglesag

Borgmesteren i Tønder Kommune, Laurids Rudebeck (V) maner til besindighed efter rapport, der viser, at det står skidt til med fuglebestanden i et af Danmarks mest unikke fugleområder, Tøndermarsken. Den får grønne organisationer og oppositionen til at kræve en yderligere fredning af området.

- Det er en overreaktion. Vi er opmærksomme på, at antallet af ynglefugle falder, og vilkårene for fuglene skal være i orden i Tøndermarskområdet. Det er de med Tøndermarskloven, og hvis den ikke er god nok, må vi se, hvad man så kan gøre, siger Laurids Rudebeck.

Han henviser til en frivillig aftale, hvor landmændene i området kan få ekstra penge for at undlade at afvande deres marker, så de bliver mere våde og fuglevenlige. Fristen for at tilmelde sig ordningen udløber onsdag. Men tidligere har 17 ud af 25 landmænd på den del af jorden, kommunen administrerer, sagt ja til at gå med i den frivillige ordning.

- Det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende for mig som borgmester. Men det er dog 70 procent af arealet, der er med, siger borgmesteren - og afviser yderligere fredning.

- Det, man laver, bør være i samarbejde med dem, der ejer jorden, så man både tager hensyn til dem og fuglelivet, siger Rudebeck og fortsætter:

- Det er jo ikke sådan, at der ingen fugle er derude. Tværtimod er der flere fugle, end der nogensinde har været, det er bare ikke lige præcis de fugle, der tidligere har været derude. Derfor skal vi også have undersøgt om ræve, rovfugle eller andre ting kan være årsag til faldet i ynglefugle, siger Laurids Rudebeck.

Han afviser samtidig, at kommunen har penge til at hjælpe det trængte fugleområde yderligere.

- Det er en statslig opgave, ligesom det er en opgave for staten at sikre et kongeligt teater, siger Laurids Rudebeck.

/ritzau/

Mange landmænd er gået med i en frivillig ordning, der skal sikre fuglelivet bedre vilkår i Tøndermarsken, påpeger borgmester Laurids Rudebeck.

Offentliggjort Sidst opdateret