Borgmester støtter Ungdomshuset trods uro

Overborgmester Frank Jensen (S) afviser at lukke Ungdomshuset trods fredagens uroligheder, hvor maskerede demonstranter kastede flasker og molotovcocktails mod politiet.

Fonden Jagtvej 69 har i en redegørelse forklaret Frank Jensen, at brugerne af Ungdomshuset ikke havde noget med demonstrationen at gøre. Og umiddelbart falder forklaringen i god jord på rådhuset.

- Vi må se på fakta og handle derefter. Fakta er, at politiet fik løst situationen uden umiddelbare anholdelser eller tilskadekomne. Fakta er, at der ikke har været uroligheder omkring Ungdomshuset på Dortheavej de seneste to et halvt år, siger Frank Jensen og fortsætter:

- På den baggrund mener jeg heller ikke, at man i huj og hast bare skal lukke huset.

Frank Jensen mener, at mange københavnere har glæde af husets tilbud med bogcaféer, madkurser og koncerter.

- Derfor er det ærgerligt, hvis nogle få ballademagere får lov til at sætte dagsordenen for Ungdomshuset. Det bør de unge brugere tage klart afstand fra, lyder det fra Frank Jensen.

Kultur- og fritidsborgmester Pia Allerslev (V) mener, at brugerne af Ungdomshuset hjalp ballademagerne ved at lukke dem ind i huset, da politiet dukkede op.

- De havde næppe på samme måde åbnet dørene til huset, hvis det var en gruppe KU'ere, der søgte tilflugt. Hvis Ungdomshuset ingen andel havde i balladen, burde de have afvist demonstranterne, siger Pia Allerslev.

Hun kalder redegørelsen fra Fonden Jagtvej 69 for et "skønmaleri" og kræver, at huset lukker.

- Vi holder fast i vores forslag om, at tilskuddet til Ungdomshuset skal fjernes, fortæller Allerslev og får opbakning fra De Konservative og Dansk Folkeparti. De har dog ikke flertal for deres forslag.

/ritzau/

Overborgmester Frank Jensen (S) afviser lukning af Ungdomshuset. Venstre kræver kommunalt tilskud fjernet.

Offentliggjort Sidst opdateret