Borgmestre: Danske børn afvises ikke

Etnisk danske børn kan ikke afvises af daginstitutioner hverken i København eller Århus.

Sådan lyder det nu fra både den københavnske børne- og ungdomsborgmester, Anne Vang (S), og den århusianske børn- og ungerådmand, Jacob Bundgaard Johansen (S).

Udmeldingerne kommer efter, at Morgenavisen Jyllands-Posten søndag skriver, at det i de to kommuner er muligt at vælge kommunalt betalte institutioner, som er forbeholdt indvandrere.

I Århus drejer det sig om Etnisk Dagpleje i ghettoområdet Bispehaven, der kun har somaliske børn.

- Men der er ingen, der bliver afvist på grund af deres etniske oprindelse, siger Jacob Bundgaard Johansen, der dog bekræfter, at dagplejen er målrettet somaliske børn.

- Eksempelvis læser man op på dansk og somalisk for at give en sprogforståelse. Målet er dels at få de somaliske kvinder i beskæftigelse, og dels at lempe børnene ind i almindelige daginstitutioner. Og det lykkes med projektet, siger han og tilføjer, at kommunen ikke har planer om at udbrede idéen.

- Baggrunden er en særlig problemstilling med somaliere, og problemet er der i øvrigt kun, fordi vi ikke har værktøjerne til at kunne tvinge familierne til at sende børnene i vuggestue, siger han.

Fra København afviser borgmesteren også, at der skulle være institutioner, hvor etnisk danske børn ikke kan få plads, lige som det ifølge hende er forkert, når Morgenavisen Jyllands-Posten skriver, at Københavns Kommune "driver" Den Multietniske Børnehave Sanna på Nørrebro. Den er nemlig en såkaldt puljeinstitution, der som almindelige private institutioner får et kommunalt tilskud per barn.

Hun glæder sig samtidig over, at der rent faktisk er to etnisk danske børn i den pågældende institution.

/ritzau/

Hverken i Århus eller København kan dagplejer eller daginstitutioner afvise danske børn, lyder det fra borgmester og rådmand i de to kommuner.

Offentliggjort Sidst opdateret