Brandslukkeren går under radaren

Tom Køhlert takkede af på den største scene i november 2008. Her vandt Brøndby 2-0 over Vejle og gik dermed på vinterpause på førstepladsen. Køhlert blev efterfulgt af Kent Nielsen, som satte føringen over styr. På dette foto er det Kim Daugaard til højre - han stoppede sin aktive karriere i Køhlerts sidste kamp. I forbindelse med kampen blev der spillet musik af Køhlerts favoritband, Beach Boys, på Brøndby Stadion. Foto: Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix

Var der bøvl i Brøndby, blev fodboldtræneren Tom Køhlert, der lørdag den 30. april fylder 75 år, ringet op. Han trådte altid til, men nød ikke opmærksomheden.

Offentliggjort Sidst opdateret

Hvis der er problemer, så ring til Tom Køhlert.

Nogenlunde sådan må der i en årrække have stået øverst i beredskabsplanen hos Brøndbys ledelse, når bølgerne skvulpede ind over superligaklubbens dæk.

Fodboldtræneren Tom Køhlert, der lørdag den 30. april fylder 75 år, sagde nemlig altid ja, når hjerteklubben kom og bad om hans hjælp i kortere eller længere perioder.

Det skete eksempelvis i foråret 2002, hvor han tog over for senere landstræner Åge Hareide, der var ved at sætte et sikkert mesterskab over styr.

Køhlert fik Brøndby på ret kurs, vandt guldet og overlod posten til Michael Laudrup.

I januar 2007 trådte Køhlert til igen, da der skulle styr på Brøndbys morads efter afskeden med René Meulensteen og en spøjst sammensat spillertrup. Under to år senere afleverede han Brøndby på Superligaens førsteplads.

- Der blev ringet til Tom, hver gang lokummet brændte. Og hver gang gik han ind og løste sin opgave rigtig flot.

- Han var helt klart klubbens mand. Men han var også en knaldhamrende dygtig træner, siger daværende Brøndby-styrmand Per Nielsen, der var spiller i tre ud af Tom Køhlerts fire perioder som cheftræner i Brøndby.

Den klejne, rolige Køhlert brød sig dog ikke om al den virak og opmærksomhed, der fulgte med at være cheftræner for Danmarks mest eksponerede fodboldklub.

I sin sidste periode som klubbens cheftræner - 2007-2008 - valgte han undervejs at boykotte pressen.

- Jeg er jo sådan, at hvis ikke man behandler mig ordentligt, så behandler jeg heller ikke folk ordentligt, lød det fra Køhlert.

Derfor har han stort set været usynlig for offentligheden siden. Han var dog tilbage på den store scene på Brøndby Stadion i sommeren 2021. Da stod han i spidsen for et hold af Brøndby-legender i en velgørenhedskamp.

I 1985 var Køhlert cheftræner, da Brøndby vandt sit første af foreløbig 11 mesterskaber.

I de lange perioder, hvor han ikke trænede klubbens førstehold, arbejdede han i klubbens ungdomsafdeling og havde ry for at være en af nationens fremmeste talentudviklere.

/ritzau/