Danmark havde film nomineret til to af priserne på Idfa, verdens mest betydende festival for dokumentarfilm.
Men der blev ingen statuetter til de danske bidrag, da juryen i Amsterdam uddelte sine priser fredag aften.
Mads Brüggers kontroversielle afrikanske fortælling "Ambassadøren" med instruktøren selv i hovedrollen var én af de tre film, der kandiderede til hovedprisen som bedste dokumentarfilm i spillefilmslængde.
Prisen gik imidlertid til den sydkoreanske "Planet og Snail".
Christian Bonke og Andreas Koefoed var Danmarks andet bud på en Idfa-pris. Det lykkedes dog ikke for de to instruktører at komme helt til tops i kategorien af debutantfilm.
Her deltog de med "Ballroom Dancer", historien om en tidligere verdensmester i sportsdans, der kæmper for at komme tilbage på toppen og samtidig kæmper en kamp mod sine indre dæmoner.
Som en slags plaster på såret placerede to danske film sig fint i en særlig konkurrence, hvor publikum gav karakterer til filmene.
Her besatte Ida Grøns "Barnet og klovnen" tredjepladsen med "Ballroom Dancer lige efter sig som nummer fire.
I alt blev der vist omkring 350 film på dette års festival, heriblandt otte danske.
Flere danske dokumentarfilm er tidligere vendt hjem fra Amsterdam med priser. I 2008 tilfaldt hovedprisen instruktøren Anders Østergaard for hans "Burma VJ", der senere blev nomineret til en Oscar.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker