Mens det normalt er et rent bestyrelsesanliggende at ansætte direktører i virksomheder, pressede højere magter på, da Kenneth Plummer i 2005 blev generaldirektør for Danmarks Radio.
Nemlig daværende kulturminister Brian Mikkelsen (K).
Sådan lyder det ifølge bogen "Plummer - Summen af kardemommen" fra flere kilder, der var tæt på ansættelsesprocessen.
De fleste uden for citat, men daværende medieordfører for Venstre Jens Rohde sætter gerne ord på:
"Brian Mikkelsen har været inde omkring og har uden tvivl, skal vi sige, haft et ord at skulle have sagt i ansættelsen af Kenneth Plummer. Det er jeg ikke et øjeblik i tvivl om," lyder det således fra Jens Rohde.
Rohde mener, at Brian Mikkelsens opbakning i ansættelsesprocessen efterfølgende har været en fordel for Kenneth Plummer:
"Det forpligtede Brian Mikkelsen, og det har været Kenneth Plummers fordel."
Jens Rohde uddyber, at udpegningen af Kenneth Plummer kan ses som regeringens opgør med et DR, der blev opfattet som venstreorienteret.
"Med Plummer kunne man skabe et paradigmeskifte, eller hvad man skal kalde det, for pludselig var mange borgerlige politikere ikke så DR-fjendske, som de havde været," siger Jens Rohde og tilføjer:
"Det var DR's held, at man fik en generaldirektør ind, som Brian Mikkelsen opfattede som sin egen," forklarer Rohde.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker