En ny undersøgelse blandt ægtefæller eller partnere til kræftpatienter viser, at risikoen for at udvikle en alvorlig depression stiger med 40 procent, når kvinden får konstateret brystkræft.
- Jeg havde ikke regnet med, at risikoen for alvorlig depression ville være så høj, siger manden bag undersøgelsen, Christoffer Johansen, professor fra Kræftens Bekæmpelse.
Undersøgelsen slår fast, at der er en sammenhæng mellem en kvindes brystkræftsygdom og ægtefællens risiko for at blive indlagt med en alvorlig depression.
Forskerne har fulgt omkring en million danske mænd i en 13 års periode, hvoraf 20.538 oplevede, at deres partner fik konstateret brystkræft. Heraf blev 180 mænd indlagt med en alvorlig, behandlingskrævende depression.
Ifølge Christoffer Johansen skal de nye tal tages alvorligt, fordi de pårørende yder en større indsats end mange er klar over.
- De pårørende gør meget for deres nærmeste, når de bliver syge. Derfor er det et problem for sundhedsvæsnet, at partneren til en kræftsyg bukker under, fordi det jo er milliarder af kroner den pårørende "sparer" sundhedsvæsnet for, siger Christoffer Johansen.
Undersøgelsen viser yderligere, at jo mere alvorlig sygdommen er, jo større er risikoen, for at partneren bliver indlagt. Risikoen øges fire gange mere, hvis kvinden dør.
Christoffer Johansen understreger, at det kun er toppen af isbjerget, man har fundet.
- Problemet er langt mere omfattende. Der går jo flere mænd rundt med en depression, som ikke bliver indlagt. Og så har vi ikke inkluderet de mænd, der er i behandling med antidepressiv medicin, siger han.
For at undgå, at tilstanden forværres, peger Christoffer Johansen på, at det er nødvendigt, at der rettes fokus på de pårørende.
Forskerne valgte at undersøge brystkræft, fordi de danske databaser tilbage fra 1968 gør det muligt at følge kvinderne intenst.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned