Butikker fusker med nyt ernæringsmærke

Forbrugerne risikerer at blive vildledt, når de tror, at fødevarer, der er forsynet med ernæringsmærket, Nøglehullet, er det sundeste valg. Nøglehullet, som er et fælles nordisk ernæringsmærke, er ellers sat i verden for at holde forbrugerne i hånden, når de på deres indkøb skal sikre, at de eksempelvis ikke får for meget sukker, som kan medføre overvægt og fedme.

Det skriver Børsen FødevareSundhed torsdag.

Kriterierne for at kunne bruge nøglehulsmærket er, at samtlige sukkerstoffer i produktet skal tages i betragtning og dermed ikke kun tilsat sukker, men også naturlige sukkerstoffer. Det betyder, at tørret frugt, der har et meget stort indhold af sukker, ikke må mærkes med nøglehullet. Men eksempler fra virkeligheden viser, at det ser detailhandlen stort på i sin markedsføring i de ugentlige tilbudsaviser.

- Dermed lader de forbrugerne i stikken. Selv om frugtsukker ernæringsmæssigt er bedre end det hvide pulver - tilsat sukker - så er kemien den samme, og det betyder, at man altså tager på i vægt, hvis man spiser for meget af det. Man kan sige, at tørret frugt i sukkerindhold ligger meget tæt på slik, siger ernæringsekspert Preben Vestergaard Hansen, Professionshøjskolen Metropol, til Børsen.

Som eksempel på vildledning nævner han REMA 1000, som i denne uges tilbudsavis har nøglehulsmærket poser med tørret frugt.

Salgsdirektør Anders René Jensen, Rema 1000, siger til Børsen:

- Jeg vil med det samme undersøge, hvad der er sket og stramme op på vores interne procedurer og rette op på de fejl, vi måtte have begået. Selvfølgelig skal vi følge reglerne for brug af nøglehulsmærket, som virkelig er en mærkesag for os, da vi selv har været med til at opbygge det.

/ritzau/

Butikker forsyner fødevarer med ernæringsmærket Nøglehullet, selvom varerne ikke lever op til kravene.

Offentliggjort Sidst opdateret