Chartergæster skal ikke frygte aflysninger

De 32.000 danskere, der i år planlægger at holde jul under varme himmelstrøg, skal nok komme frem til feriestederne.

- Vejret kan måske give nogle forsinkelser, men vi aflyser ikke, forsikrer salgsdirektør Stig Elling fra Star Tour og henviser til, at charterbranchen har helt anderledes vilkår for trafikafviklingen end ruteselskaberne.

- Hvis et ruteselskab aflyser i dag og vil flyve i morgen i stedet, så står man pludselig med to hold flypassagerer, der ikke kan være i ét fly. Hos charterselskaberne flyves i serier, hvor flyet flyver ned og afleverer feriegæster og tager andre med hjem, siger Stig Elling.

Han fortæller, at en del chartergæster har rejst spørgsmålet, om de kan komme af sted efter den massive omtale af problemerne i de snefyldte europæiske lufthavne.

- Indtil nu har vi fået alle fly af sted, nogle med lidt forsinkelse. Men vi aflyser ikke, siger Stig Elling.

Han roser de danske lufthavne for at have et langt bedre vinterberedskab end det, man har set på tv i eksempelvis britiske lufthavne.

De fleste charterturister, der rejser af sted i disse dage, holder jul på De Kanariske Øer, i Egypten eller i Thailand.

/ritzau/

Snevejret ødelægger ikke julen for de danskere, der tager på charterferie. Her aflyser man ikke rejserne.

Offentliggjort Sidst opdateret