Cockerspaniels og gravhunde får nyt hjem
Ugen har budt på to alvorlige sager om misrøgt af hunde. En nær Næstved og en på Lolland.
Dyrenes Beskyttelse modtager et stigende antal henvendelser fra borgere, der er bekymrede for husdyr og kæledyrs forhold.
* Mandag i denne uge blev 91 hunde fjernet fra en hundeejer i Hyllinge nær Næstved. Hundene, der var af racen cockerspaniel, var indsmurt i størknet afføring og havde betændelse flere steder. De var velnærede.
* Hundene er fordelt på Dyrenes Beskyttelses internater, hvor de er blevet undersøgt af dyrlæger og sat i behandling. Siden skal de have nye hjem.
* Sagen har fået stor opmærksomhed og betydet, at Dyrenes Beskyttelse har modtaget 550.000 kroner i støtte til hundene. Dertil kommer tæpper, kødben og hundefoder.
* Samme dag blev 21 gravhunde fjernet fra en ejer på Lolland. De var underernærede og dehydrerede. De er placeret hos Dyreværnet - Foreningen til Værn for Værgeløse Dyr, hvor de får mad, vand og pleje. De skal senere have nye hjem.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde