Coronasmitten falder trods forventning om det modsatte

Coronasmitten er faldet i Danmark i uge 42, og har ikke været lavere i oktober-måned. En faktor i forhold til det er det milde efterårsvejr. (Arkivfoto). Foto: Niels Christian Vilmann/Ritzau Scanpix

Antallet af coronasmittede falder i hele Danmark. Det skyldes i særdeleshed det milde efterårsvejr, men det vil ændre sig sammen med vejret, mener eksperter.

Offentliggjort Sidst opdateret

I alle landets regioner falder både antallet af smittede og indlagte med coronavirus i øjeblikket. Det er i modsætning til forventningen hos Statens Serum Institut (SSI).

Faldet viser sig blandt andet i den seneste tendensrapport fra SSI. Her fremgår det, at der i uge 42 var 129 bekræftede smittede per 100.000 indbyggere. Det er anden uge i træk, det falder.

Til Jyllands-Posten siger Bolette Søborg, overlæge og sektionsleder i SSI, at det aktuelle dyk i smitte og indlæggelser overrasker, men at det er ganske reelt.

- Vi ser et dyk, både når vi måler på antal smittede, omfanget af indlæggelser og endelig indholdet af virus i spildevandet, siger hun.

Både myndigheder og eksperter har haft en forventning om, at coronasmitten ville stige frem mod efteråret og vinteren. Det har været tilfældet de seneste to år med coronavirus.

Når der imidlertid sker et fald, skyldes det, at vejret har været mildt længere ind i efteråret, siger Viggo Andreasen, lektor i matematisk epidemiologi ved Roskilde Universitet (RUC).

- Det er rigtig mildt i vejret, og det betyder, at vi stadig har lidt fornøjelse af effekten med, at corona spreder sig mindre om sommeren, siger han.

En anden forklaring er ifølge Viggo Andreasen, at "en meget stor del" af befolkningen er blevet vaccineret for nylig.

Det bekræftes af tendensrapporten, hvor det især er folk over 50 år, som i mindre grad bliver smittede.

50 år er netop grænsen for, hvornår myndighederne anbefaler og tilbyder vaccination. Det har været i gang i nogle uger.

Ved udgangen af uge 42 havde 54 procent af dem over 50 år taget imod et boosterstik.

Faldet i antal smittede og indlagte skal dog ses som midlertidigt, lyder det.

Bolette Søborg siger til Jyllands-Posten, at sæsoneffekten med stigende smitte "nok" tager over i den kommende tid.

Samme vurdering kommer fra Viggo Andreasen.

- Vi vil få en stigende smitte, fordi vi har sæsonen imod os, og sæsonen vil gøre det nemmere for virus at sprede sig, siger han.

Han tilføjer samtidig, at flere vil blive smittet, når immuniteten som ventet falder - et stykke tid efter både vaccination og smitte.

- Men det er noget andet, end vi havde sidste år, hvor vi nærmest alle sammen var smittet samtidig, siger Viggo Andreasen.

Der bliver dog ikke tale om "en kæmpe bølge", som de seneste år.

- Det hænger sammen med, at næsten alle i Danmark har en eller anden form for immunitet, siger Viggo Andreasen.

Imens antallet af smittede og indlæggelser falder, er antallet af coronarelaterede dødsfald steget i uge 42, viser tendensrapporten.

Over hele ugen er der således registreret 88 døde med corona. I uge 41 var der 55.

Med stigningen vurderer SSI, at der i efterårsferien har været en overdødelighed blandt dem mellem 75 år og 84 år.

Den overordnede dødelighed i samfundet har dog været normal.

Når antallet af dødsfald stiger, mens smittede og indlagte falder, kan forklaringen findes ved, at antallet af indlagte, der var testet positiv for corona, steg i ugerne inden efterårsferien.

Dødsfald med corona kan nemlig registreres med flere ugers forsinkelse.

Bolette Søborg forventer dog, at antallet af coronarelaterede dødsfald også vil falde i de kommende uger, efter at indlæggelsestallet er faldet.

/ritzau/

Alder afgør rækkefølge for vaccination

Alder er den største risikofaktor for et alvorligt forløb med covid-19, og derfor er det de ældste, der vaccineres først.

* Borgere fra 85 år og opefter har modtaget en invitation. De første vaccineres på torsdag.

* I løbet af 4-5 dage inviteres de 65-84-årige.

* Derefter følger de 50-64-årige.

Desuden anbefaler Sundhedsstyrelsen vaccination i tilfælde af alvorlig sygdom, herunder:

* I behandling for kræft

* Kronisk lungesygdom

* Hjerte- og karsygdom

* Diabetes

* Kronisk nyre- eller leversygdom

Også gravide anbefales at blive vaccineret. Det samme gælder svært overvægtige.

Kilde: Sundhedsstyrelsen

/ritzau/

Udviklingen i coronasmitte siden uge 37

* Uge 42 er den uge i oktober-måned med lavest incidens per 100.000 indbyggere i Danmark. Tallet var 129, hvor det sammenlignet med uge 41 og uge 40 var henholdsvis 152 og 161.

* Incidenstallet på 129 er det laveste siden uge 38, hvor det var 118.

* Antallet af bekræftede positive tilfælde ved PCR-test er også faldet. I uge 42 var det 7613 - og ugen inden var det 9015.

* Selv om antallet var dalende fra uge 41 til uge 42, så var positivprocenten højere i uge 42. Den gik op fra 17,6 procent i uge 41 til 17,8 procent i uge 42.

* Antallet af udførte PCR-tests har heller ikke lavere i oktober end i uge 42. Her blev der udført 47.328 tests. Det er næsten 10.000 færre end i uge 41.

Kilde: Statens Serum Institut

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu