Danmark og Grønland forlænger aftale om søkort til 2041
Pålidelige søkort er en forudsætning for, at skibe kan navigere sikkert gennem grønlandske farvande. (Arkivfoto). Foto: Hans Meineche/Ritzau Scanpix
Grønlandsk minister kalder forlængelse af aftale for udtryk for et styrket samarbejde mellem de to lande.
Danmark og Grønland har torsdag underskrevet en aftale, der sikrer produktion og opdatering af søkort frem mod 2041.
Det skriver Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet i en pressemeddelelse.
- Søkort er alfa omega i spørgsmålet om sejladssikkerhed, men de er også helt nødvendige, når den grønlandske infrastruktur skal udvides, eller nye erhvervsinvesteringer skal foretages, siger klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M).
Det er en dansk myndighedsopgave at producere søkort for grønlandsk farvand, og opgaven er uddelegeret til Geodatastyrelsen.
Den nuværende aftale stod til at udløbe i 2027.
Grønlands minister for boliger og infrastruktur Hans Peter Poulsen kalder forlængelsen af aftalen for et udtryk for et styrket samarbejde mellem de to lande.
- Det glæder mig, at vi er kommet frem til en god aftale, der tilstræber lige vilkår på søkortområdet og samtidig giver plads til den fleksibilitet, som den dynamiske udvikling i Grønland nødvendiggør.
- Jeg ser frem til det styrkede samarbejde mellem Naalakkersuisut (Grønlands regering, red.) og den danske regering på dette område, siger Hans Peter Poulsen i meddelelsen.
Aftalen vedrører søkortlægning til blandt andet skibserhvervet og fritidssejlads.
I Grønland er pålidelige søkort en forudsætning for, at skibene kan navigere sikkert gennem klippefyldte farvande.
Danmark og Grønland har siden 2009 samarbejdet om at skabe yderligere fremdrift i opgaven med at oprette og digitalisere søkort i Grønland.
Geodatastyrelsen har blandt andet oprettet, digitaliseret og nyudgivet en række søkort over den sydvestlige del af Grønland, fremgår det af meddelelsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker