Vicepolitichefen i den afghanske hovedby Gereshk, som danske soldater har arbejdet tæt sammen med, sidder nu fængslet for omfattende narkohandel, skriver Politiken.
Abdul Raziq var med i den komité, der styrer sikkerheden i Gereshk og tager sig af narkotikakriminaliteten i området, hvor en stor del af verdens opium dyrkes.
- Jeg kan bekræfte, at Abdul Raziq blev anholdt af den afghanske hær for narko. Det skete i januar på afghansk initiativ, ikke dansk. Raziq har været en nær samarbejdspartner i Gereshk for skiftende danske officerer, siger oberstløjtnant Michael Engholm til Politiken.
Som næstkommanderende for det danske Hold 8 arbejdede oberstløjtnanten i efteråret og vinteren tæt sammen med Raziq, der nu sidder fængslet i hovedstaden Kabul.
Politikerne bag den danske Afghanistanindsats er ikke orienteret om den nu to måneder gamle anholdelse og kræver en hurtig redegørelse.
- Det er rystende nyt, men ikke så overraskende i forhold til, hvor udbredt korruptionen er på mange forskellige niveauer dernede, siger Søren Espersen fra Dansk Folkeparti til avisen.
Forsvarsminister Gitte Lillelund Bech (V) vælger at tage anholdelsen af danskernes samarbejdspartner som et tegn på fremskridt.
- Det er vigtigt, at afghanerne selv står i spidsen for bekæmpelse af kriminalitet, og det er, hvad der sker her, siger hun.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde