* Danmarks Fiskeriforening stiller sig uforstående over for problemet, som rejses af TV2. Det fremgår af en pressemeddelelse fra foreningen.
* Her afviser foreningen, at medlemmerne skulle have haft ulovligt store motorer på deres fartøjer.
* - Fiskeristyrelsen har for nyligt endevendt området og kontrolleret alle fartøjer. Der er blevet rettet op de steder, hvor der
blev fundet problemer, og Fiskeristyrelsen vurderede, at der ikke var behov for at gentage kampagnen, siger fiskeriforeningens formand Svend-Erik Andersen.
* Fiskeriforeningen oplyser, at der årligt bliver fisket muslinger på et areal svarende til 38 kvadratkilometer af Limfjorden, der har et samlet areal på 1500 kvadratkilometer.
* Det svarer til, at et område på 2,5 procent af Limfjordens samlede areal påvirkes af fiskeri efter muslinger.
Kilde: Danmarks Fiskeriforening.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned