Dansk rockband aflyser koncerter: Forsanger har fået kræft
Ronnie Atkins, der til daglig hedder Paul Christensen, under en koncert. Han forklarer i et åbent brev på Facebook, at han fik diagnosen for tre uger siden. Han betegner det som et "chok", som kom uventet og uden varsel. (Arkivfoto). Foto: Sarah Christine Nørgaard/Ritzau Scanpix
Sarah Christine Nørgaard/Ritzau Scanpix
Forsanger i Pretty Maids har fået lungekræft og indstiller musikalske aktiviteter på ubestemt tid.
Forsangeren i det danske rockband Pretty Maids, Ronnie Atkins, er blevet diagnosticeret med lungekræft.
Derfor aflyser bandet i første omgang alle sine koncerter til og med januar 2020. Det oplyser Pretty Maids på Facebook.
- Vi beklager den ulejlighed, som det kan medføre. Lige nu er alle vores planer i bero, så i øjeblikket kan vi ikke sige mere på grund af den nuværende situation.
- Al fokus er på Ronnies helbred og behandling, skriver Pretty Maids på Facebook.
54-årige Ronnie Atkins, der til daglig hedder Paul Christensen, forklarer i et åbent brev på Facebook, at han fik diagnosen for tre uger siden. Han betegner det som et "chok", som kom uventet og uden varsel.
Han skriver videre, at han er i behandling og blev opereret for to uger siden.
- Ifølge lægerne er mine udsigter gode, med tanke på at det er lungekræft. Jeg skal dog igennem yderligere behandling de næste par måneder for at være på den sikre side.
- Dette betyder desværre, at jeg er nødt til at træde tilbage fra de fleste musikalske aktiviteter, koncerter med mere i en ubestemt periode, skriver frontmanden.
Ronnie Atkins var med til at stifte Pretty Maids i Horsens i 1981. Jyderne havde deres storhedstid i 1980'erne og har opnået pæn international succes i blandt andet Tyskland, Sverige og Japan.
Bandet har 8. november planlagt at udsende karrierens 16. album, der bærer titlen"Undress Your Madness".
Af Pretty Maids' hjemmeside fremgår det, at koncerter i december i København og Horsens er aflyst, ligesom en koncert 31. januar 2020 i Stockholm, Sverige, er aflyst.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker