Betty Nansen Teatret rykker nu ind på Residenztheater i München, én af de mest anerkendte scener i tysk og europæisk teater.
Det tyske teater har købt Betty Nansens opsætning af "Voices", der havde dansk premiere for et år siden, som en del af repertoiret i denne sæson. Torsdag vises stykket første gang i den sydtyske millionby.
I bedste fald kan stykket blive et gennembrud i dansk scenekunsts bestræbelser på at markere voksenteatrets bestræbelserne på at blive en eksportvare på linje med dansk film, børneteater, musik og design.
Siden 2006 har Scenekunstudvalget under Statens Kunstråd haft fokus på at få nyt dansk voksenteater ud over landets grænser.
- At det nu er lykkedes et stort dansk teater at få hul igennem til det tyske teater, som er toneangivende i verden, kan være første skridt til et internationalt gennembrud.
Sådan siger teaterkenderen Jørn Langsted, professor ved Institut for æstetik, kommunikation og dramaturgi ved Aarhus Universitet.
"Voices" er skabt til Betty Nansen Teatret af ét af moderne europæisk teaters store navne, den spanske instruktør Calixto Bieito.
Betty Nansen lavede stykket som en co-produktion med festspillerne i Bergen. Det har også været vist i Salamanca og Barcelona i Spanien.
"Voices" er en moderne udgave af det religiøse passionsspil, men totalt renset for religiøse elementer som tornekrone, kors og Messias.
I München spilles stykket på dansk og med tyske overtekster. Det rummer musik af blandt andre Johnny Cash, P.J. Harvey, Bach og Abba.
Skuespillerne er de samme, der var på scenen på Betty Nansen: Flemming Enevold, Tammi Øst, Kaya Brüel, Morten Eisner, Ane Trolle og Blæs Bukki.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned