Dansk tegnefilm hitter på Berlinale

En kæmpestor bjørn. Det er, hvad den nye, danske tegnefilm af næsten samme navn handler om.

Og den er et hit på den internationale filmfestival Berlinale, der finder sted i Berlin i disse dage.

Animationsfilmen Den Kæmpestore Bjørn sælger rigtig godt, fortæller Sarita Christensen, der sammen med Anders Morgenthaler er medejer af filmselskabet Copenhagen Bombay, som har produceret filmen.

Selskabet har allerede aftaler med Frankrig, Belgien, Luxemborg, Rusland, Iran, Indonesien, Brasilien og Malaysia, og ligger i øjeblikket i forhandlinger med Kina og Tyskland.

- Det er vi selvfølgelig rigtig glade for. Det er nogle gode aftaler for dem og for os, fortæller Sarita Christensen, der håber på at få flere aftaler i løbet af resten af festivalen, der slutter den 20. februar.

Den Kæmpestore Bjørn havde dansk biografpremiere den 10. februar. Filmen er instrueret af Esben Toft Jacobsen og har musik af Nicklas Schmidt.

Filmen har endnu ikke været vist officielt på festivalen, men det sker tirsdag, og der er planlagt yderligere to visninger af bjørnefilmen under Berlinalen.

/ritzau/

Der er rift om animationsfilmen Den Kæmpestore Bjørn på den internationale filmfestival.

Offentliggjort Sidst opdateret