Danske fly kaster 11 bomber i kampen mod Islamisk Stat
Danske fly har kastet 144 bomber ved missioner i Irak siden oktober. Det oplyser forsvaret.
Den seneste uge har danske F-16-fly deltaget i 11 missioner i Irak i kampen mod Islamisk Stat. I den forbindelse er der anvendt 11 bomber.
Det oplyser forsvaret.
Missionerne, som de danske fly har deltaget i, har været offensive.
De danske fly har i den forløbne periode deltaget i missioner i områderne omkring Ninawa og Al Anbar. Målene for bomberne har været fjendtlige styrker, bygninger og køretøjer.
Siden første mission den 16. oktober 2014 har det danske bidrag i alt fløjet 197 missioner og anvendt 144 bomber. Alle de danske bomber er præcisionsstyrede, hvilket vil sige, at de styres mod deres mål ved hjælp af enten laser eller GPS.
På de missioner, hvor de danske F-16 ikke har anvendt våben, har de bidraget med overvågning og indhentning af efterretninger. På sådanne overvågningsmissioner er flyene dog altid klar til at anvende våben, hvis der er behov for det, oplyser forsvaret.
De danske fly deltager i den såkaldte "Operation Inherent Resolve". I alt deltager syv danske fly, og aktuelt er 90 danskere udsendt.
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker