Danske G4S beskytter israelske bosættelser

Verdens største sikkerhedsfirma, det danskbaserede G4S, møder nu voldsom kritik for at have genoptaget et omstridt arbejde på den besatte Vestbred, hvor G4S-ansatte blandt andet arbejder som væbnede vagter i bosættelserne. Det skriver Berlingske Tidende.

De væbnede sikkerhedsvagters beskyttelse af israelske bosættelser på Vestbredden gav i 2002 dansk-britiske G4S dybe ridser i lakken.

Efter omfattende kritik fra blandt andre en række eksperter samt daværende udenrigsminister Per Stig Møller (K) trak firmaet sig dengang ud af Vestbredden med henvisning til, at man respekterede internationale konventioner og ikke ønskede at understøtte brud på folkeretten.

Nu viser det sig imidlertid, at virksomheden - der har en dansk bestyrelsesformand og er noteret på den danske børs - er tilbage. Blandt andet tjener G4S penge på at levere både sikkerhedsudstyr til checkpoints og bevæbnede vagter til bosættelser.

Det viser besøg, Berlingske Tidende har foretaget i området, samt dokumentation fra det uafhængige researchcenter DanWatch, der overvåger virksomheders opførsel.

Netop de irakiske bosættelser er i øjeblikket årsagen til, at fredsforhandlingerne mellem israelerne og palæstinenserne er gået i hårknude. Og kravet om at standse bebyggelserne i bosættelserne kommer fra både den danske regering og USA's præsident Barack Obama.

Dermed er G4S en vigtig spiller, lyder det fra mellemøstforsker og ekstern lektor på Københavns Universitet Michael Irving.

- Alt, der medvirker til at understøtte bosættelsernes fortsatte eksistens, underminerer mulighederne for fred, siger han.

G4S afviser, at firmaet har ændret politik eller indsats siden 2002.

/ritzau/

Sikkerhedsfirmaet G4S yder væbnet beskyttelse til israelere på Vestbredden, trods de i 2002 lovede at standse

Offentliggjort Sidst opdateret