Danske kæmpedonationer

Henrik Stubkjær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp:

- Efter jordskælvet i Pakistan stod der pludselig en ældre herre i vores reception med en check på en million kroner. Han fortalte, at han havde ligget søvnløs i tre dage, og at han derfor havde kontaktet sin kreditforening, hvor han i løbet af et par dage havde fået gennemtrumfet et millionlån i sin lejlighed. Penge, som han så gik direkte ned og klaskede i bordet hos os.

Poul Møller, Fundraising-chef i Kræftens Bekæmpelse:

- Vi har i omegnen af 300 store donationer årligt. De fleste er arvesager, der indbringer 150-170 millioner kroner på årsbasis. I visse tilfælde ser vi enkeltdonationer på 10 millioner kroner. Der er langt mellem de pudsige tilfælde, men vi har da oplevet, at der pludselig stod en papkasse med et højt kontantbeløb. Jeg husker også en ældre kvinde, der mødte op og ikke ville oplyse sit navn, men afleverede 100.000 kroner i en Netto-pose.

Ida Just, pressemedarbejder i Dyrenes Beskyttelse:

- De store beløb, vi modtager, kommer typisk via arv. Gennem det seneste år har vi haft en 5-10 sager. hvor der er blevet doneret mere end en million. Eksempelvis har vi oplevet en enkelt donation på 3,3 millioner kroner.

/ritzau/

Millionen til Røde Kors i en tøjcontainer er ikke det eneste eksempel på pudsige donationer herhjemme. Men oftest kommer de store beløb via testamenter.

Offentliggjort Sidst opdateret