Danske kampfly smider 11 bomber mod styrker i Irak
Siden 31. marts har danske F-16-fly fløjet 11 missioner og anvendt 11 bomber i Irak, oplyser forsvaret.
De danske F-16-fly, der deltager i den amerikansk ledede indsats mod Islamisk Stat i Irak, har siden 31. marts fløjet 11 missioner og anvendt 11 bomber.
Det oplyser forsvaret i en meddelelse på sin hjemmeside.
Missionerne, som de danske fly har deltaget i, har været offensive, og de danske fly har i den forløbne periode primært deltaget i missioner i Al Anbar og Ninawa.
Målene for bomberne har været fjendtlige styrker.
De danske fly har fløjet Close Air Support-missioner (CAS), hvor flyene er indsat direkte som luftstøtte til styrker på landjorden.
Her vil flyene patruljere over et bestemt område, hvorefter de vil kunne blive indsat af koalitionen, når der er behov for støtte.
Luftstøtten varierer afhængig af, hvad der er behov for. Det kan både dreje sig om overvågningsopgaver og bombninger af mål.
På de missioner, hvor de danske F-16 ikke har anvendt våben, har de bidraget med overvågning og indhentning af efterretninger. På sådanne overvågningsmissioner er flyene dog altid klar til at anvende våben, hvis der er behov for det.
Siden første mission den 16. oktober 2014, har det danske bidrag i alt fløjet 274 missioner og anvendt 213 bomber.
Alle de danske bomber er præcisionsstyrede, hvilket vil sige, at de styres mod deres mål ved hjælp af enten laser eller GPS.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde