Danske scenekunstnere oplever i højere grad trusler eller chikane

Offentliggjort Sidst opdateret

* I alt 3184 kunstnere og forfattere fra Danmark, Island, Norge og Sverige har svaret på otte spørgeskemaer fra det svenske videnscenter Kulturanalys Norden.

* Resultaterne af undersøgelserne er behæftet med usikkerhed, på grund af  lav deltagelse for flere af organisationerne. Resultaterne gør det ikke muligt at generalisere til kunstnere og forfattere i Norden som helhed.

* I Danmark er det medlemmer fra Billedkunstnernes Forbund og Dansk Artist Forbund, der har besvaret undersøgelsen.

* Overordnet har mellem 36 og 61 procent af respondenterne angivet, at de nogle gange har oplevet trusler, vold og chikane i forbindelse med arbejdet.

* Mellem 10 og 25 procent siger, at de har oplevet det inden for de sidste 12 måneder.

* Mere specifikt har hver femte af de danske kunstnere, der er med i undersøgelsen, oplevet tyveri. Omkring fire procent af de medlemmer fra Dansk Artist Forbund, der besvarede spørgeskemaerne, har oplevet vold - som spark eller skub - mens samme gør sig gældende for 18 procent af medlemmerne fra Billedkunstnernes Forbund.

* Tallene er højest blandt de danske scenekunstnere, der har deltaget undersøgelsen. 61 procent angiver, at de nogle gange har oplevet trusler eller chikane. Hver fjerde angiver, at det er sket inden for de seneste 12 måneder.

Kilde: Kulturanalys Norden.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu