Danske scenekunstnere oplever i højere grad trusler eller chikane

Offentliggjort Sidst opdateret

* I alt 3184 kunstnere og forfattere fra Danmark, Island, Norge og Sverige har svaret på otte spørgeskemaer fra det svenske videnscenter Kulturanalys Norden.

* Resultaterne af undersøgelserne er behæftet med usikkerhed, på grund af  lav deltagelse for flere af organisationerne. Resultaterne gør det ikke muligt at generalisere til kunstnere og forfattere i Norden som helhed.

* I Danmark er det medlemmer fra Billedkunstnernes Forbund og Dansk Artist Forbund, der har besvaret undersøgelsen.

* Overordnet har mellem 36 og 61 procent af respondenterne angivet, at de nogle gange har oplevet trusler, vold og chikane i forbindelse med arbejdet.

* Mellem 10 og 25 procent siger, at de har oplevet det inden for de sidste 12 måneder.

* Mere specifikt har hver femte af de danske kunstnere, der er med i undersøgelsen, oplevet tyveri. Omkring fire procent af de medlemmer fra Dansk Artist Forbund, der besvarede spørgeskemaerne, har oplevet vold - som spark eller skub - mens samme gør sig gældende for 18 procent af medlemmerne fra Billedkunstnernes Forbund.

* Tallene er højest blandt de danske scenekunstnere, der har deltaget undersøgelsen. 61 procent angiver, at de nogle gange har oplevet trusler eller chikane. Hver fjerde angiver, at det er sket inden for de seneste 12 måneder.

Kilde: Kulturanalys Norden.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.