Danskere får rejseforsikringen forlænget

Hjemrejsedagen er for mange mennesker også den sidste dag, hvor rejseforsikringen gælder.

Derfor kom mange rejsende i knibe torsdag formiddag, da luftrummet over Danmark og resten af Europa lukkede, fordi de strandede gæster dermed ikke var længere var dækket.

Det problem er dog løst for mange, da de to store danske rejseforsikringsselskaber, Gouda og Europæiske har besluttet at forlænge forsikringsperioden uden ekstra præmie.

Skadesdirektør i Gouda rejseforsikring Jørgen Pedersen fortæller, at man traf beslutningen allerede torsdag formiddag, da luftrummet lukkede og fortvivlede kunder begyndte at ringe ind.

Underdirektør i Europæiske, Jacob Bender fortæller, at det er selskabets normale politik at forlænge forsikringer med 48 timer, når en kunde bliver forsinket, men at man har valgt at gøre det gældende helt ind til de rejsende er hjemme denne gang.

Den statslige lufttrafiktjeneste Naviair oplyser, at det danske luftrum som minimum er lukket ind til søndag morgen klokken 8, men at det kan trække ud endnu længere.

/ritzau/

De to store danske rejseforsikringsselskaber Gouda og Europæiske har besluttet sig for at forlænge strandede danskeres forsikringsperiode uden beregning.

Offentliggjort Sidst opdateret