Danskere køber mindre slik end før i tiden

Der bliver ikke smidt nær så mange vingummiposer, lakridsstænger og chokoladeplader i indkøbsvognen, når der købes ind til fredags- eller lørdagshygge.

Danskerne køber nemlig mindre slik end før i tiden, skriver Berlingske Tidende lørdag.

Nye tal fra analysehuset The Nielsen Company viser, at dagligvarebutikkernes salg af slik og chokolade, der udgør de helt store varegrupper inden for konfekture, er faldet markant.

Således viser salgstal for 2008 og 2009, at salget af slik er gået tilbage med 1,3 procent, mens salget af chokolade er faldet med 5,4 procent.

Hos DI Fødevarer, der repræsenterer blandt andet Toms Gruppen, Carletti og Nestlé, kan chefkonsulent Astrid Bork Andersen nikke genkendende til tallene.

- Vores virksomheder kan mærke, at der er nedgang i omsætningen af slik og chokolade. Vores vurdering er, at det formentlig skyldes de officielle kostkampagner om at holde igen med de søde sager, siger Astrid Bork Andersen.

Hun frygter, at det kommer til at påvirke beskæftigelsen på de danske slik- og chokoladevirksomheder i fremtiden.

/ritzau/

Salget af slik og chokolade er faldet i Danmark. Det skyldes sandsynligvis de mange kostkampagner, lyder vurderingen fra DI Fødevarer.

Offentliggjort Sidst opdateret