Danskerne afleverer mindre tøj til genbrug

Foto: Rune Feldt-Rasmussen/ Scanpix /Scanpix

Hvis du har oplevet halvtomme hylder, når du har været på besøg i en af dansk Røde Kors' genbrugsbutikker med tøj, er det ikke så mærkeligt.

Offentliggjort Sidst opdateret

For Røde Kors har i årets første ni måneder oplevet et fald på seks procent i mængden af doneret tøj.

- Danskerne donerer mindre og mindre tøj til genbrug, så vores butikker mangler i den grad tøj at sælge, siger Tina Donnerborg, chef for Røde Kors genbrug, i en pressemeddelelse.

Tirsdag den 6. november holder Røde Kors en stor indsamlingsdag, hvor alle danskere kan aflevere deres brugte tøj i H&M-butikkerne eller i Røde Kors butikker samt i genbrugscontainere.

Alt tøjet går til Røde Kors' genbrugsbutikker - pengene fra salget går til Røde Kors nationale og internationale hjælpearbejde.

- Hvis du afleverer dit brugte tøj den 6. november, støtter du både en god sag, får ryddet op derhjemme og passer på miljøet, siger Tina Donnerborg.

Tøjindsamlingsdagen blev afholdt første gang i 2010.

/ritzau/