Danskerne giver 20 millioner til Haiti

Donationerne strømmer ind hos de danske nødhjælpsorganisationer, der indtil videre har modtaget over 20 millioner kroner til ofrene for jordskælvet på Haiti.

Det viser en rundringning til Folkekirkens Nødhjælp, IBIS, Dansk Røde Kors, Red Barnet, Unicef og Læger Uden Grænser, som Ritzau har foretaget.

Siden onsdag den 13. januar har Læger Uden Grænser i Danmark modtaget 6,1 millioner kroner i forbindelse med jordskælvet i Haiti, Unicef har rundet over 6,4 millioner og Dansk Røde Kors har indsamlet 7,8 millioner kroner.

Red Barnet og Folkekirkens Nødhjælp har hver især indsamlet 2,5 millioner kroner, mens Ibis er nået op på 300.000 danske kroner.

Pengene går blandt andet til at sende fly med nødhjælp, at opstille felthospitaler og midlertidige boliger på Haiti. Desuden sender nogle organisationer læger, sygeplejersker, logistikere, psykologer og vand- og sanitetseksperter af sted til Haiti.

- At vi kan reagere så hurtigt, skyldes, blandt andet vores private donorer, der før jordskælvet indtraf, har støttet os. Det har givet os mulighed for at rykke ud med kort varsel og bruge midler, der ikke har været bundet til et bestemt formål, siger formand for Læger Uden Grænser Jesper H. L. Jørgensen.

Læger Uden Grænser har oprettet en speciel katastrofefond, som giver mulighed for at yde akut hjælp til befolkningen i katastrofer.

- Vi vil ikke risikere at samle penge ind, som det senere viser sig, at vi ikke kan bruge. Derfor samler vi ind til vores katastrofefond, som tages i brug ved store katastrofer. Lige nu er behovet i Haiti, så det er her, vi bruger pengene nu, siger Jesper H. L. Jørgensen.

Jordskælvet på Haiti, der målte 7,0 på richterskalaen, frygtes at have kostet over 100.000 mennesker livet.

/ritzau/

Pengene strømmer ind til de danske nødhjælpsorganisationer. I alt har de samlet mere end 20 millioner kroner ind til jordskælvsofrene på Haiti.

Offentliggjort Sidst opdateret