Danskerne lånte næsten 100 millioner i kviklån i 2013
Foto: Polfoto
Polfoto
Aldrig før har danskerne optaget så store beløb i de dyre og ultrakorte sms- og weblån med en løbetid på op til tre måneder, skriver Jyllands-Posten.
Hele 99,3 millioner kroner blev det til i alt, og det er en tredobling siden 2009.
Rigtig mange havde da også svært ved at betale pengene tilbage. I de to første kvartaler af 2013 blev henholdsvis 12 og 14 procent af lånene misligholdt, mens tallene var 25 og 24 procent i de to sidste kvartaler.
Det får forbrugerombudsmand Henrik Øe til at holde særligt øje med udviklingen, og han har ifølge avisen udbedt sig en redegørelse fra branchen på baggrund af stigningen i misligholdte lån.
Opgørelsen baserer sig på tal fra tre udbydere og kan derfor ifølge Forbrugerombudsmanden endda være endnu højere.
Indberetningerne viser, at omfanget af kviklånene er stigende, og at det især er unge, der optager hurtiglånene.
Forbrugerrådet Tænk mener, at kviklånene er urimelige og ser helst, at politikerne forbyder lånetyperne.
- De årlige omkostninger i procent er enorme, og den høje misligholdelsesprocent viser, at kreditvurderingen ikke er i orden. Det får låntagerne til at ende i RKI på baggrund af lån, der aldrig burde være bevilget, siger Anja Philip, formand for Forbrugerrådet Tænk, til Jyllands-Posten.
Væksten i de helt korte lånetyper på sms og på nettet får samtidig Forbrugerombudsmanden på banen med nye regler, der kommer til at gælde fra den 1. april.
/ritzau/
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker