Imens politikerne diskuterer besparelser på velfærden, peger et flertal af danskerne på, at krigen i Afghanistan er blevet alt for dyr. Det viser en Gallup-måling foretaget for Berlingske Tidende.
Næsten tre fjerdedele af danskerne kræver et loft over udgifterne eller deciderede besparelser.
Målingen kommer samtidig med regeringens varslede besparelser i den kommunale velfærd, og står det til et flertal af vælgerne, er den kommunale service vigtigere end krigen i Afghanistan:
Blot tre procent af befolkningen er rede til at spare på velfærden for at bruge flere penge i kampen mod den afghanske Taliban-milits.
I år løber de samlede omkostninger for styrken i Afghanistan op i 2,3 milliarder kroner - det er 1,3 milliarder kroner mere end budgetteret.
Forsvarsminister Gitte Lillelund Bech (V) mener ikke, at man kan koble kommunernes økonomi med forsvarsudgifterne.
- Pengene til Afghanistan stammer jo fra forsvarets langsigtede og faste økonomiske ramme, siger hun.
Udenrigsminister Lene Espersen (K) fremhæver, at indsatsen gælder Danmarks sikkerhed.
- I Afghanistan bekæmper vi terrortruslen, der også er rettet mod os, siger hun.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker